Цветанов беше категоричен, че МВР и прокуратурата са си свършили работата, след като Братя Галеви бяха осъдени окончателно. Вътрешният министър добави, че двамата не са били поставени под полицейско наблюдение веднага след произнасянето на присъдите, за да не бъде обвинено МВР в полицейщина, но е можело съдебната система да реагира.

По-рано главният секретар на МВР Калин Георгиев заяви пред БНР, че МВР е последната институция, която има отношение по темата.
ако знаех къде са Галеви, щях да изпратя колегите си да ги задържат. Главният прокурор и министърът на правосъдието направиха коментар вече по темата. Имаме проблем в закона, законова вратичка и може би липса на гъвкавост в съдебната власт", подчерта главният секретар, цитиран от БГНЕС.
Вече стана ясно, че тъй като ВКС произнася присъдата си не в присъствието на подсъдимите в съдебната зала, е нямало как двамата да бъдат арестувани.

Преди дни обаче премиерът Бойко Борисов се закани, че рано или късно дупнишките бизнесмени ще бъдат задържани.
Проверка на Дир.бг в сайта на Интерпол днес показа, че в секцията за издирване все още не са качени снимки и информация за Братя Галеви.

Калин Георгиев заяви още, че се надява Галев и Христов да бъдат сполетени от съдбата на Христофорос Аманатидис-Таки - да бъдат предадени на правосъдието. Издирваният почти 4 години наркобос преди дни беше арестуван в Дубай, след като беше пусната именно такава международна заповед на Интерпол.
"Задържането на Таки е плод на съвместни действия. Няма значение коя е службата, която извършва задържането, важен е крайният резултат, пикантериите са без значение за МВР. Таки не се е предал, а е бил задържан", уточни Георгиев по повод появилата се такава информация в медиите. 

За "Захарната афера", при която беше арестуван синът на бизнесмена Гриша Ганчев, главният секретар посочи, че предстои най-сложната работа - документирането на престъпната дейност.
"Станахте свидетели на сложна схема. Използвани са механизми за защита - буферни, кухи фирми, различни форми за прикриване на дейността, което означава, че имаме работа с една добре организирана престъпна група, която е ощетявала сериозно бюджета. Тепърва се установява колко е голяма щетата. Рано е да говорим за нея. МВР неведнъж е доказвало, че при нас няма кампанийност, а последователен подход", добави Георгиев.

Попитан трябва ли да има данъчна полиция, той коментира: "След създаването на специализираните екипи за противодействие на корупцията и финансовата престъпност, колегите от НАП направиха анализ на проблемните сектори при събираемостта на ДДС. Това ни даде възможност да стъпим на правилната пътека за проблемните сектори – строителство, брашна, меса, скрап, зърнени изделия, черни и цветни метали. По отношение на данъчната полиция имаме горчив опит, когато в миналото ДАНС беше превърната в полицейска служба. България е малка страна и надали има място за две полицейски служби.

Неотдавна обаче финансовият министър Симеон Дянков заяви, че ще има данъчна полиция и тя ще заработи от 2013 г.